Parodos
Meniu
Kazys Varnelis
Kazys Varnelis
1917 - 2010

Kazys Varnelis gimė 1917 m. Alsėdžių miestelyje, Plungės rajone. Studijavo Kauno Taikomosios ir dekoratyvinės dailės institute, Stasio Ušinsko dekoratyvinės tapybos studijoje. Visada domėjosi istorija ir kolekcionavimu, dar būdamas studentu rinko liaudies meno kūrinius. 1941–1943 m. dirbo bažnytinio meno muziejuje Kaune. 1943-1945 m. studijavo Vienos dailės akademijoje. 1946-1949 m. keliavo po įvairias Vakarų Europos šalis, susidomėjo nacių persekiotu abstrakčiuoju menu. 1949 m. Varnelis emigravo iš Vokietijos į JAV, kur Čikagoje įsteigė bažnytinio meno dirbtuves. Nuo 1967 m. dėstė Čikagos miesto koledže, 1973 m. Kaziui Varneliui suteiktas profesoriaus vardas. Aktyviai dalyvaudamas avangardiniame judėjime JAV, lietuvių išeivijos menininkas pristatė personalines parodas Čikagoje, Vašingtone, Milvauke, Iova Sityje, 1988 m. Vilniuje. Varnelių šeimos namai Čikagoje tapo kultūros centru, kuriame dažnai buvo rengiamos parodos, kolekcionuojami meno ir literatūros darbai. Už nuopelnus buvo du kartus apdovanotas Čikagos dailės instituto Vielehr premija, 1975 m. apdovanotas National Endowment for the Arts stipendija. Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, suteikė daugeliui išeivių galimybę sugrįžti į tėvynę. Kazys Varnelis kartu us žmona 1998 m. persikėlė į Vilnių, atsiveždami kolekciją. Pastarosios pagrindu 1993 m. buvo įsteigtas Kazio Varnelio muziejus Vilniuje. 2007 m. jam suteiktas ordino ,,Už nuopelnus Lietuvai” Komandoro kryžius. K. Varnelis mirė 2010 m. Vilniuje, palaidotas Antakalnio kapinėse. Jo kūrinių yra įsigiję Guggenheimo muziejus Niujorke, Šiuolaikinio meno muziejus Čikagoje, taip pat Iovos, Budapešto ir Lietuvos dailės muziejai, Čikagos, Akrono, Detroito dailės institutai bei privatūs kolekcininkai.

Kazio Varnelio tapyba dažniausiai priskiriama struktūralizmo krypčiai, yra siejama su abstrakcionizmo estetika, konstruktyvistų idėjomis. Matematiniais tyrimais gilindamasis į meninę raišką, tapytojas savaip interpretavo P. Mondriano ir V. Vasarelio optinio meno atradimus. Nors moderni jo kūryba yra stipriai siejama su industriniu ir mechanizuotu pasauliu ir ryškiai skiriasi nuo koloristinės lietuvių tapybos tradicijos, drobėse įžvelgiami ,,sintetiniai archaiškos lietuvių kultūros bruožai” (Jan van March, ,,Artscanada”). K. Varnelio menas nėra pripildytas destrukcijos, jis savo geometriniame konstruktyvizme ieško idealios tvarkos ir harmonijos, už organizuotos abstrakcijos slypi dvasingumas. Naudodamas plokštumos ir erdvės, skirtingų spalvų kontrastus, didelių matmenų darbuose kūrė stiprią optinę iliuziją, kuri žavi savo nepriekaištingu techniškumu. Ritmiškai kartodamas ornamentą, K. Varnelis kviečia žiūrovą pasinerti į savo kūrybinį ritualą, ieškoti paslėpto simboliškumo. Jo kūryba kaip ir muzika - tai matematinės harmonijos ieškojimas, amžinojo grožio abstrakcijoje išraiška. 

 

Parengta pagal: Kazio Varnelio tapybos parodos katalogas, Lietuvos TSR dailės muziejus, Vilnius, 1988; http://www.muziejai.lt/vilnius/Varnelio_muziejus.htm.

Skaityti daugiau
Kunigaikštis Vaidotas išsiveržia iš apgulto Kauno

Kunigaikštis Vaidotas išsiveržia iš apgulto Kauno (1938)

Lenta, aliejus, 100.00 x 203.50 cm