Parodos
Meniu
Ugnius Gelguda
Ugnius Gelguda
1977

Ugnius Gelguda gimė 1977 m. Vilniuje. Nuo 2000-ųjų pradėjo studijuoti Vilniaus dailės akademijoje, kurioje 2010 m. įgijo meno licenziato laipsnį fotografijos ir medijos katedroje. Jo darbai nuo pirmųjų studijų metų eksponuojami įvairiose parodose neliko nepastebėti ir jau 2001 m. menininkui buvo įteiktas Lietuvos fotomenininkų sąjungos prizas (paroda ,,Debiutas”). U. Gelguda 2006 m. yra taip pat apdovanotas LR Kultūros ministerijos už geriausią metų meno debiutą. Jo audiovizualinė instaliacija ,,Žalgiris” 2007 m. Tarptautiniame Maskvos meno festivalyje įvertinta aukščiausiu apdovanojimu, o 2013 m. tarptautiniame ,,Henkel Art” konkurse Vienoje apdovanotas nominacija. Pripažintas už savo individualią veiklą, menininkas pradėjo plėsti savo kūrybos horizontus ir paskutiniu metu dažnai imasi koloboracinių projektų: nuo 2009 m. U. Gelguda pradėjo aktyviai bendradarbiauti su meno kritike, kuratore ir redaktore Neringa Černiauskaite. Šiuo metu gyvendamas Niujorke ir Vilniuje autorius sėkmingai tęsia kūrybinį dialogą su įvairiais Vakarų autoriais.

.


Ugniaus Gelgudos kūryba įvairialypė. Geriausiai žinomas kaip fotomenininkas, autorius taip pat tyrinėja audiovizualinių instaliacijų ir filmografijos galimybes. Žaisdamas su skirtingomis saviraiškos priemonėmis, autorius dokumentuoja dabarties istoriją, kuri sužadina žiūrovo vaizduotę, skatina pasinerti į atminties ir užmaršties gelmes. Atsisakydamas kritiškumo, menininkas žvelgia į šiandieninę visuomenę tarsi iš šono leisdamas mums ieškoti kolektyvinio tapatumo. Pavyzdžiui, 2006 m. audiovizualinėje instaliacijoje ,,Žalgiris” U. Gelguda fiksuoja pergalę švenčiančius Žalgirio krepšinio klubo sirgalius, kurie įrėminti lengvai atpažįstamoje Jano Mateikos ,,Žalgirio mūšio” kompozicijoje. Instaliacijoje sunku apibrėžti tikslią vietą, laiką, personažus, vaizdas lieka simbolinėje plotmėje, kas skatina interpretacijų gausumą. Tokiu būdu yra  ieškoma kolektyvinės atminties. U. Gelguda savo darbais taip pat egzaminuoja fotografijos informacinę galią. Pavyzdžiui, cikle ,,Gyvenimas kartu” užfiksuodamas gausią šeimų variaciją šiuolaikinėje visuomenėje ją pateikia kartu su rašytiniu komentaru, taip nagrinėdamas dviejų informacijos šaltinių santykį ir jų bendrą poveikį. U. Gelgudos kūryba - tai dviprasmybės ir alternatyvos išsikristalizavusios laiko tarpe tarp atvaizdo sukūrimo ir jo supratimo.

 

Parengta pagal: galerijos VARTAI katalogą ,,Patriotai, Vilnius 2008; ,,Ugnius Gelguda, L. Kreivytė, N. Černiauskaitė, U. Gelguda, galerija VARTAI, Vilnius, 2008. 

Skaityti daugiau